Masło klarowane (ghee)
Z tego artykułu dowiesz się:
Jakie masło króluje w Twojej kuchni? Masło klarowane czy tradycyjne? Zdrowy lifestyle sprawia, że jesteśmy coraz bardziej świadomi, chcemy się lepiej odżywiać i częściej sięgamy po zdrowsze zamienniki zwykłych produktów spożywczych. Dowiedz się jak powstaje masło klarowane i jakie ma właściwości oraz poznaj domowy sposób na zrobienie masła ghee.
Jak powstaje masło klarowane i czym różni się od tradycyjnego masła?
Kostka tradycyjnego masła to skondensowany tłuszcz mleczny. Tłuszcz z kolei jest nośnikiem smaku, dlatego tak lubimy używać tego produktu podczas gotowania. Masło klarowane, zwane ghee, powstaje w procesie gotowania, podczas którego tłuszcz zostaje oczyszczony z szumowin, czyli cząsteczek białka oraz wody. Metoda klarowania ma swoje korzenie w Indiach i stosowano ją już ponad 4 tysiące lat temu.
To, co odróżnia masło klarowane od masła tradycyjnego
- skład - masło klarowane to prawie 100 % tłuszczu mlecznego, tradycyjne masło zaś składa się z max. 82% tłuszczu (zawarte są w nim substancje białkowe z mleka), pozostałe 18% stanowi woda;
- punkt dymienia - czyli temperatura, powyżej której masło (a co za tym idzie potrawa) zaczyna się palić. Masło klarowane osiąga punkt dymienia przy temperaturze ok. 250 stopni C, natomiast tradycyjne przy ok. 100 stopniach C;
- barwa - masło klarowane jest złociste;
- aromat i smak - masło klarowane ma delikatnie orzechowy zapach;
- okres przydatności - masło klarowane możemy przechowywać znacznie dłużej (kilka miesięcy) niż tradycyjne (kilkanaście dni). Dlaczego? Masło ghee jest tłuszczem, tradycyjne natomiast zawiera białka i z czasem jełczeje. Zjełczałe masło zawiera substancje toksyczne dla zdrowia, więc nie należy go jeść.
Masło klarowane - właściwości i zastosowanie
Zastanawiacie się czy warto stosować w kuchni masło klarowane? Moja odpowiedź brzmi: warto, ponieważ jest zdrowsze dla ludzkiego organizmu. Jakie są więc właściwości zdrowotne masła ghee?
- jest przyswajalne dla osób z nietolerancją laktozy czy alergią na białko krowiego mleka;
- wysoki punkt dymienia sprawia, że nie przygotowywane potrawy nie przypalają się;
- łatwiej się trawi niż tradycyjne masło i nie obciąża układu pokarmowego;
- w procesie duszenia zachowuje witaminy zawarte w potrawie;
- wpływa pozytywnie na pamięć i koncentrację;
Masło klarowane stosuje się do pieczenia, duszenia, jako dodatek do zup oraz chleba.
Zdecydowanie wydobywa i podkreśla smak potraw. Dlatego do każdej zdrowej zupy dodawane jest masło ghee.
Jak zrobić masło klarowane
Masło klarowane jest naturalnie droższe niż tradycyjne. Warto więc poznać sposób na samodzielnie klarowanie masła w warunkach domowych. To wbrew pozorom naprawdę prosty proces. Pamiętajcie, żeby używać masła niesolonego, które ma minimum 82% tłuszczu.
- Wrzuć jedną lub dwie kostki masła do małego garnka o grubym dnie.
- Podgrzewaj masło na małym ogniu (nie mieszając!) aż do momentu całkowitego roztopienia i pojawienia się na wierzchu białej warstwy.
- Zbierz delikatnie łyżką powstałą warstwę piany, tak by w garnku pozostał sam tłuszcz.
- Przygotuj słoik, sitko oraz gazę do wyścielenia sitka.
- Masło w ciekłej postaci ostrożnie przelej przez sitko do słoika. Dzięki temu resztki, których nie udało się wyłowić łyżką, zostaną na gazie i nie dostaną się do słoika z oczyszczonym tłuszczem.
-
Odstaw słoik do ostygnięcia i gotowe!
Aby masło było jeszcze bardziej klarowne, czyli oczyszczone, cały proces można powtórzyć jeszcze raz.
Cenna wskazówka dla osób z nietolerancją laktozy: Klarowanie masła powinno trwać 8 godzin. Wówczas jest w 100% pozbawione laktozy!
krok 1. krok 2. krok 3.
Masło klarowane GHEE używamy do naszych produktów. Sprawdź nasz kanał na YouTube i dowiedz się więcej o naszych zdrowych zupach:
Napisz swój komentarz
Uwaga: HTML nie jest dozwolony!