Dieta ketogeniczna - na czym polega dieta oparta na ketozie?

Z tego artykułu dowiesz się:
Dieta keto stała się ostatnimi czasy niezwykle popularna. Stosuje się ją jako element terapii przy niektórych schorzeniach, a także sposób na nową sylwetkę. Czy ten model odżywiana jest dla każdego i jakie efekty niesie ze sobą? Co to jest ketoza? Odpowiedzi prezentujemy w artykule.
Przyczyny chorób i nadwagi a węglowodany - kilka słów wstępu
Wiele osób decyduje się na dietę ketogeniczną z powodu chęci zgubienia zbędnych kilogramów. Najważniejsza zasada, o której należy pamiętać przy szukaniu metod na osiągnięcie wymarzonej figury, to: aby schudnąć, musimy być zdrowi. Pierwszy krok to zadbanie o swój organizm poprzez wyleczenie stanów zapalnych, które są przyczyną wszystkich schorzeń. Obecnie obserwujemy lawinowy wzrost chorób autozapalnych, łączą się one bezpośrednio z wpływem na choroby układu krążenia czy w końcu nowotwory. To tzw. „silent inflammation” - opisywane w medycynie chińskiej jako stany patologiczne. Zatem nasuwa się pytanie: w jaki sposób „ugasić” stany zapalne? Przede wszystkim rezygnując z cukru, glutenu oraz laktozy (która również jest pochodną cukru). Warto zaznaczyć, najczęstszą przyczyną rozwoju przewlekłego stanu zapalnego jest stosowanie niewłaściwej diety, a szkodzi nam głównie cukier i pokarmy, które zamieniają się w cukier (czy właśnie węglowodany). Wysoki poziom cukru - spowodowany spożywaniem nadmiernej ilości węglowodanów - powoduje, że trzustka dostarcza do krwi więcej insuliny. Cukier z węglowodanów krąży po organizmie w krwioobiegu i powoduje różne stany zapalne, z którymi musi sobie poradzić nasz organizm. Niestety, w długofalowej perspektywie prowadzi to do poważnych chorób.
Zasady diety ketogenicznej
Główne założenie diety ketogenicznej to: więcej tłuszczy (zarówno tych pochodzenia zwierzęcego jak i roślinnego) w diecie przy jednoczesnej eliminacji węglowodanów. Jadłospis osoby, która wybiera ten model żywienia, powinien zawierać ok. 90% tłuszczy. Co powoduje taka zmiana proporcji składników w codziennym planie posiłków? Organizm zostaje wprowadzony w ketozę, czyli stan większego stężenia ciał ketonowych we krwi niż glukozy. To właśnie wtedy uruchamia się proces spalania tłuszczu – jego zadaniem jest dostarczenie ciału energii, której nie może czerpać z glukozy zawartej w węglowodanach. Podobne mechanizmy metaboliczne można zaobserwować podczas tzw. głodówek, czyli całkowitej rezygnacji z posiłków na jakiś czas.
Warto wyjaśnić również, czym są wspomniane ciała ketonowe. To związki chemiczne, które powstają w procesie przekształcania kwasów tłuszczowych i są alternatywnym źródłem energii dla glukozy. Mogą występować głównie w: krwi beta-hydromaślan, moczu (acetooctan) lub oddechu (aceton).
Dieta ketogeniczna powinna być bogata w zdrowe tłuszcze, które będą stanowić główny element codziennych posiłków. Ograniczyć należy natomiast białko i przede wszystkim węglowodany. Wybierając dietę keto, należy pić dużo wody i warto również włączyć suplementację. Witamina C, magnez, kwasy OMEGA 3 i witaminy z grupy B będą świetnym uzupełnieniem nowych nawyków żywieniowych. Ważna uwaga - pierwsze dni nowej diety mogą być trudne. Czasem pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego lub objawy grypopodobne (np. ból głowy, osłabienie). Oznacza to, że organizm przyzwyczaja się do nowych nawyków żywieniowych i „przestawia się” na nowe procesy metaboliczne.
Dieta keto – efekty, zalety i przeciwwskazania
Mniejszy apetyt, szybka redukcja kilogramów, przypływ mocy i świetne samopoczucie to przykłady efektów, jakie można zauważyć na diecie ketogenicznej. Wymieniając jej zalety, nie można zapomnieć o rezultatach takich jak: obniżenie się poziomu cholesterolu, zmniejszenie procesów zapalnych w ciele, usprawnienie pracy niektórych narządów (np. serca). Dla kogo jeszcze jest przeznaczona dieta ketogeniczna? Na menu złożone z posiłków keto decydują się nierzadko osoby chorujące na lekooporną padaczkę, z problemami z wchłanianiem cukru oraz z insulinoopornością – dieta niskowęglowodanowa pozwala skutecznie ograniczyć wahania insuliny.
O pozytywnych skutkach stosowania założeń diety keto piszą badacze np. Wilson i Lowery: „zmiany, jakie zachodzą w organizmie przy stosowaniu diety ketogenicznej, pokazują obniżenie poziomu glukozy we krwi, a tym samym obniżenie insuliny, hormonu odpowiedzialnego za transport glukozy do komórek. Zauważono, że dieta ketogeniczna poprawia wrażliwość komórek na insulinę. Badania potwierdzają skuteczność działania diety ketogenicznej na obniżenie poziomu glukozy we krwi”. Z kolei podczas badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco zauważono, że diety keto mogą powodować korzystne modyfikacje w mikrobiomie jelitowym i zmniejszać liczbę prozapalnych komórek Th17 w jelitach. Ograniczenie węglowodanów w diecie może być cenne również przy terapii onkologicznej. Komórki nowotworowe „karmią się” glukozą - odcięcie od niej może wspomóc zahamowanie ich rozrostu. Warto dodać, że ciała ketonowe nie stanowią źródła energii dla komórek nowotworowych, stąd stan ketozy będzie działał w tym przypadku na korzyść chorego. Badania w zakresie wpływu diety ketogenicznej na leczeniu guzów nowotworowych wypadają bardzo obiecująco - takie analizy prowadzą np. japońscy naukowcy. Jak widać, dieta ketogeniczna może być ważnym elementem sprzyjającym zdrowieniu przy różnego rodzaju schorzeniach.
Czy zatem istnieją przeciwwskazania do wdrożenia zasad diety niskowęglowodanowej? Odpowiedź brzmi: tak – są to m.in. ciąża i karmienie piersią, a także choroby nerek i wątroby.
Co jeść na diecie ketogenicznej
Dieta ketogeniczna w głównej mierze opiera się na tłuszczach. W menu powinny się znaleźć:
- mięso, np. wołowina (najlepiej ekologiczne, z zaufanych źródeł) → o mięsie piszemy tutaj: Czy mięso jest zdrowe? Zalety i wady potraw mięsnych w codziennej diecie;
- ryby, np. łosoś (najlepiej świeże);
- owoce morza, np. krewetki;
- orzechy, np. migdały;
- śmietana i masło (najlepiej bez laktozy, polecamy klarowane GHEE) → o maśle klarowanym piszemy tutaj: Masło klarowane (ghee)
- jajka,
- oleje roślinne, np. oliwa z oliwek;
- niskoskrobiowe, niskowęglowodanowe warzywa, np. szpinak;
- awokado, owoce jagodowe;
- produkty mleczne, np. długodojrzewające sery.
Trzeba też zaznaczyć, że decydując się na dania keto w menu, istotna jest wysoka jakość spożywanej żywności. Dieta ketogeniczna może mieć zły wpływ na zdrowie, jeśli jadłospis wypełnią tony przetworzonego boczku, czerwone mięso pełne hormonów czy antybiotyków, kilogramy nabiału (np. tłuste, żółte sery), sztuczne słodziki czy napoje dietetyczne pełne aspartamu. Mądre podejście do nowego sposobu odżywiania to klucz do wspaniałych efektów. Oto nasza wskazówka: wybieraj najlepszej jakości produkty i wykorzystaj zdrowotne korzyści płynące z wdrożenia zasad keto dzięki jakościowemu jedzeniu.
Jeśli szukasz sycących, gotowych posiłków keto, wybierz produkty od Zdrowej Zupy.
Przygotowaliśmy aż 10 smaków pysznych, płynnych posiłków:
- kapuśniak z szarpaną łopatką;
- azjatycka z kurczakiem;
- chili con carne (wołowina i indyk);
- pomidorowa z orzechami i kurczakiem;
- łososiowa z brokułami i cytryną;
- jarzynowa z klopsikami;
- zielony krem z kurczakiem i oliwkami;
- minestrone z kiełbasą;
- grzybowa z makaronem konjac;
- cebulowa z boczkiem i tofu;
- krem szparagowy wegański;
- wołowina curry.
Dodatkowo, możesz osłodzić sobie dzień z wyjątkowymi czekoladami keto i sernikami keto.

Znajdziesz u nas także chleb keto i 3 serniki keto bez laktozy, glutenu i cukru o smaku:
PRODUKTY KETO (zupy, serniki, czekolady, chleby) znajdziesz tutaj -> SKLEP
Dieta ketogeniczna – proste przepisy do Twojego jadłospisu
Wśród zwolenników diety keto sporą popularnością cieszy się tzw. "kawa kuloodporna". Co kryje się za tą tajemniczą nazwą? Mianowicie – kawa z tłuszczem. Autorem receptury jest Dave Asprey.
Aby uzupełnić temat dotyczący diety ketogenicznej, ważne jest, aby podzielić temat na kilka kluczowych fragmentów. Pierwszym krokiem jest stworzenie osobnych fragmentów, które będą opisywać zalety, wady, przeciwwskazania oraz efekty diety. W ten sposób można dokładnie przedstawić zarówno pozytywne, jak i negatywne aspekty diety ketogenicznej. Dodatkowo, w kontekście diety ketogenicznej, warto także stworzyć dedykowany fragment na temat dodatkowej suplementacji. Dieta ta, ze względu na swoje specyficzne wymagania, może wymagać pewnych suplementów, takich jak np. elektrolity, witaminy i składniki mineralne. Należy więc dokładnie omówić, jakie suplementy mogą być przydatne i jakie dawki należy stosować, aby dieta była skuteczna i bezpieczna dla zdrowia.
Kawa kuloodporna
POTRZEBUJESZ:
- masło klarowane GHEE,
- olej kokosowy,
- ziarna kawy.
PRZYGOTOWANIE:
1. Zaparz ulubioną kawę.
2. Przelej kawę do blendera.
3. Dodaj do kawy 2 łyżeczki masła i 1 łyżeczkę oleju kokosoweg.
4. Wymieszaj dokładnie składniki za pomocą blendera.
5. Ciesz się wyjątkowym smakiem kawy kuloodpornej.
Awokado z jajkiem
A oto nasz pomysł na smaczne ketośniadanie.
POTRZEBUJESZ:
- awokado,
- jajka,
- masło GHEE,
- szczypiorek,
- pieprz,
- sól kłodawska.
PRZYGOTOWANIE:
1. Rozgrzej piekarnik do 180 stopni.
2. Przekrój awokado na pół i wyrzuć pestkę.
3. Wlej do każdej z części jajko.
4. Dopraw jajko solą i pieprzem.
5. Piecz potrawę w piekarniku ok. 15 minut.
6. Posyp jajka szczypiorkiem.
7. Ciesz się pysznym połączeniem smakowym.
Zajrzyj na nasz kanał YouTube: