Czy mięso jest zdrowe? Zalety i wady potraw mięsnych w codziennej diecie
Z tego artykułu dowiesz się:
Wiele osób zastanawia się: jeść czy nie jeść mięsa? To, czy potrawy mięsne znajdują się w menu danej osoby jest indywidualnym wyborem, który należy szanować. Najważniejsze, aby dieta była zbilansowana i pełna wartości odżywczych. Powinniśmy świadomie podejmować decyzje żywieniowe, ponieważ pożywienie ma wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.
Jakie jest najzdrowsze mięso?
Mięso przede wszystkim zawiera w sobie pełnowartościowe białko, które jest łatwo przyswajalne. Jak wiemy, składnik ten jest niezwykle cennym elementem dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. W mięsie znajdziemy również cenne minerały, takie jak potas, miedź, cynk, fosfor, magnez czy żelazo. Przy żelazie warto się na chwilę zatrzymać i podkreślić, że jedzenie mięsa jest szczególnie zalecane osobom z anemią. Jak wskazują badania, żelazo pochodzenia roślinnego jest gorzej przyswajane. Mięso to też źródło witamin A, D, E oraz tych z grupy B.
Niestety, mięsne dania mają również wady. Ich głównym, niekorzystnym składnikiem są spore ilości tłuszczu (m.in. kwasy tłuszczowe nasycone). Mięso z mniejszą zawartością tłuszczu to tzw. mięso białe, czyli między innymi mięso z kurczaka czy królika. Zastanawiasz się, czy mięso z indyka jest zdrowe? Z pewnością zawiera mniej kwasów tłuszczowych, ponieważ również zalicza się do białego rodzaju mięsa. Natomiast większe pokłady tłuszczu znajdują się w mięsie czerwonym. Jeśli zadajesz sobie pytanie: czerwone mięso - co to?, to już odpowiadamy: na przykład wieprzowina, wołowina, kaczka i baranina. Warto w tym miejscu wspomnieć o nowej piramidzie żywienia opracowanej w przez Instytut Żywności i Żywienia w styczniu 2016 roku. Według twórców piramidy mięso to produkt, który spożywamy w nadmiarze - szczególnie powinno się unikać czerwonego mięsa (z drugiej jednak strony, to właśnie w czerwonym mięsie znajduje się najwięcej żelaza). Należy też dodać, że wyroby z mięsa mogą zawierać niebezpieczne dla zdrowia substancje – np. antybiotyki czy hormony.
A zatem jeśli decydujemy się na dania mięsne w diecie, zwróćmy szczególną uwagę na ich jakość.
Na co zwrócić uwagę podczas zakupów?
Na jakość mięsa wpływa kilka czynników, m.in. warunki jego przechowywania, a także to, czy mamy do czynienia z produktem wolnym od GMO. GMO oznacza żywność modyfikowaną genetycznie, która może być szkodliwa dla człowieka.
Zachęcamy - wybierz ekologiczne mięso! Zastanawiasz, czy kupić mięso ekologiczne online czy w stacjonarnym sklepie? Najważniejsze, aby sprawdzić skład i sposób przechowywania. Mięso przez Internet z zaufanego źródła, odpowiednio przechowywane i transportowane może być wygodną opcją dla zabieganych osób.
Co ważne, zawsze dopytuj o skład mięsa, sprawdzaj certyfikaty i nie daj się zwieść nazewnictwu. Często nazwy produktów mięsnych są działaniem marketingowym i dobiera się je tak, aby zachęcić do zakupu. Dla przykładu – kiełbasa swojska będzie kojarzyć się z czymś domowym, dobrze znanym (a przez to bezpiecznym). Jednak w składzie mogą pojawić się sztuczne ulepszacze smaku czy inne niezdrowe substancje takie jak cukier. Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas kupowania mięsa? Na jego barwę, a także zapach. Te cechy od razu pomogą zweryfikować, czy to świeże mięso.
To, co spożywamy, ma ogromy wpływ na to, jak się czujemy - dlatego wybierajmy zawsze mądrze i świadomie.
Jakie mięso można jeść na diecie z perspektywy Tradycyjnej Medycyny Chińskiej
ŻYWNOŚĆ W TRADYCYJNEJ MEDYCYNIE CHIŃSKIEJ ZAWSZE POSTRZEGANA JEST JAKO LEK. ZAWSZE.
Specjaliści Tradycyjnej Medycyny Chińskiej uważają, że nic tak nie uzupełnia niedoborów energii wewnętrznej jak rosół mocy ugotowany na mięsie bio. Jednakże to samo mięso potrafi zaszkodzić osobom z tzw. wewnętrznym gorącem. Poniżej przedstawiamy opisy leczniczego działania mięsa w diecie. Opisane terminy określają stan patologii (braku homeostazy/ równowagi), w jakim znajduje się ciało
Wspomaganie leczenia NADMIARU GORĄCA w ciele: Nie trzeba być specjalistą, żeby rozpoznać taką osobę po cholerycznym usposobieniu, donośnym głosie, z cechami ekstrawertyzmu. Często osoba taka ma problemy z nadciśnieniem, a jej język jest czerwony - nierzadko z grubym nalotem. W tym wypadku należy zrezygnować z mięsa na minimum 6 tygodni (lub do ustąpienia objawów) i zwiększyć liczbę warzyw, niektórych owoców i zdrowych kasz.
Wspomaganie leczenia NIEDOBORU GORĄCA w ciele: Osoby z wyraźnym niedoborem, czyli przeciwieństwa osób opisanych powyżej - słabe, o cichym głosie, zmęczone i wyczerpane, ich język jest spuchnięty, blady, a puls słaby. Wówczas należy włączyć do diety zdrowe mięso: kurczaka, wołowinę, dziczyznę, a nawet wieprzowinę.
PORADA i PRZEPIS dla osób, które rozpoznają u siebie poniższe objawy:
- uczucie zimna w całym ciele (szczególnie w kończynach),
- ogólna słabość,
- bóle pleców,
- bóle kolan,
- nasilenie bólu po ekspozycji na zimno,
- słabe libido,
- częste oddawanie moczu (również w nocy).
Rozwiązanie: DŁUGOGOTOWANA JAGNIĘCINA.
1. Podsmaż surowy imbir, czosnek i marchewki w plastrach..
2. Dodaj jagnięcinę i podlej wodą.
3. Gotuj do miękkości. Pół godziny przed końcem gotowania dodaj rozmaryn, tymianek, oregano i sól.
4. Na końcu można dodać szczypiorek.
Takie danie wzmacnia Yang nerek, podnosi libido i potencję, ma wpływ na płodność. TAKIE OSOBY POWINNY RÓWNIEŻ PIĆ LUB JEŚĆ DŁUGOGOTOWANE ZUPY MOCY.
Wspomaganie leczenia ZIMNA w ciele: Osoby takie źle reagują na zimno, mają często dreszcze, bóle pod wpływem zimna, język jest blady i spuchnięty. Należy jeść dziczyznę, w tym sarninę oraz jagnięcinę, ale również kurczaka i wołowinę.
Wspomaganie leczenia WILGOCI w ciele: Osoby takie mają przewlekłe problemy ze śluzem, w tym zapalenia górnych i dolnych dróg oddechowych, a szczególnie przewlekłe zapalenie zatok, ich język jest opuchnięty - z nalotem i śladami zębów po bokach. Należy w tym wypadku unikać mięsa przez minimum 6 tygodni (albo do uzyskania całkowitej poprawy), odtruć ciało i osuszyć się wewnętrznie ze śluzu.
Podsumowując: większość mięsa ma ciepłą lub gorącą naturę termiczną. Wspaniale wzmacniają Qi i Yang. Należy je spożywać głównie w zimne pory roku. Uzupełnia niedobory powstałe po ciężkich chorobach, w połogu czy po intensywnym wysiłku fizycznym. Zanim zrezygnujemy z mięsa, warto:
- sprawdzić, jakiej natury są nasze problemy,
- zaplanować, w jaki sposób zastąpimy energię, jaką ze sobą niesie ten rodzaj żywności.
Nasz pomysł na mięso na obiad – zdrowa zupa!
Jaki mamy przepis na mięso na obiad? Proponujemy Ci pyszny, płynny posiłek. Przygotuj pyszną zupę ze swoich ulubionych, świeżych warzyw i dodaj kawałki mięsa. Kilka chwil i pyszny obiad gotowy!
Zupa to pełnowartościowy, sycący, odżywczy, a przy tym lekkostrawny posiłek.
Postanowiłaś/postanowiłeś, że na Twoim talerzu zagości dziś zupa ogórkowa i nie wiesz, jakie mięso do niej wybrać? Postaw na drób! To chude mięso (czyli z mniejszą zawartością tłuszczu), które sprawdzi się w każdym połączeniu smakowym.
Jeśli nie masz czasu lub chęci gotować, to wybierz gotowe dania od Zdrowej Zupy. Możesz być pewien, że w ich składzie znajduje się certyfikowane, czyste mięso bio bez GMO czy antybiotyków.
Możesz wybrać spośród następujących zup:
- kapuśniak,
- żurek,
- gulaszowa,
- makaronowa,
- krupnik,
- batatowa.
O certyfikatach przeczytasz tutaj: Certyfikaty
Odwiedź nasz kanał YouTube i koniecznie posłuchaj o mocy zup:
Czym można zastąpić mięso?
Postanowiłaś/postanowiłeś zostać fleksitarianką/fleksitarianinem i zastanawiasz się, jak urozmaicić swój jadłospis?
O fleksitarianizmie więcej piszemy tutaj: Flexitarianizm – co to jest i na czym polega?
Włącz do swojej diety produkty bogate w białko rośline – takie jak tofu, tempeh, ciecierzycę, soczewicę, chlebowiec oraz boczniak. To świetna okazja, aby poznać nowe smaki.
Napisz swój komentarz
Uwaga: HTML nie jest dozwolony!