Cynamon - przyprawa pachnąca świętami

Spis treści
Cynamon to jedna z ulubionych przypraw domowych. Oprócz niezwykłego aromatu i pysznego smaku cynamon jest ceniony i znany ze swych właściwości zdrowotnych.
Święta za pasem, więc nie może zabraknąć jabłecznika z cynamonem. Czy wiecie jaki cynamon kupujecie? Większość z nas nie ma pojęcia, że na rynku dostępne są dwa rodzaje cynamonu - cejloński oraz chiński, zwany również kasja. To ten pierwszy, zwany prawdziwym cynamonem jest dużo zdrowszy, a jednak na sklepowych półkach przeważnie znajdziemy tańszy cynamon chiński.
Cynamon cejloński a cynamon chiński - jak je rozróżnić?
Zastanawialiście się kiedyś skąd się biorą laski cynamonu? Otóż są to fragmenty zaschniętej kory drzewa o nazwie Cynamonowiec. W odróżnieniu od sproszkowanej przyprawy, laski cynamonu cejlońskiego oraz chińskiego/kasja dłużej zachowują swój aromat, a co za tym idzie również smak i właściwości. Jak odróżnić te dwa gatunki cynamonu? Bardzo łatwo - laska cynamonu kasja jest jak twarda, pusta rurka, natomiast cejlońska ma zagęszczoną, ale kruchą strukturę, więc dużo łatwiej ją przełamać. Jeśli kupujemy zmielony cynamon, podpowiedzią może okazać się kraj pochodzenia. Odmiana cejlońska sprowadzana jest głównie ze Sri Lanki, Indii, Madagaskaru i Brazylii. Cynamon chiński natomiast produkowany jest w Chinach, Wietnamie i Indonezji. Nie myślcie, że producenci mielonego cynamonu nas oszukują. Na obrazku zdecydowanie częściej widnieją laski chińskiego cynamonu, więc jeśli już wiemy jak je odróżnić, zakup tego lepszego będzie prostszy:). Odmianę chińską kupimy praktycznie w każdym sklepie, cynamon cejloński częściej możemy spotkać w sklepach ze zdrową żywnością.
Po stronie lewej - cynamon cejloński, po prawej - cynamon chiński.
Cynamon - właściwości zdrowotne
Cynamon należy do grupy przypraw o działaniu rozgrzewającym, a jego właściwości zdrowotne sprawiają, że chętnie stosujemy tę przyprawę w kuchni. Charakterystyczna woń cynamonu pochodzi z olejków eterycznych kory Cynamonowca. Te z kolei zawierają aldehyd cynamonowy, który wykazuje właściwości:
-przeciwwirusowe
-przeciwbakteryjne
-przeciwgrzybicze
Cynamon zawiera również spore ilości antyoksydantów, czyli przeciwutleniaczy. Ich rolą jest hamowanie powstawania w organiźmie wolnych rodników, które wyniszczają zdrowe komórki. Dlatego więc cynamon wykazuje również działanie:
-antynowotworowe
-przeciwzapalne
-spowalniające procesy starzenia
Niektórzy twierdzą, że spożywanie cynamonu wpływa korzystnie na obniżanie ciśnienia oraz pomaga regulować stężenie glukozy we krwi, a więc wspiera leczenie cukrzycy typu 2. Nie znamy jednak dokładnych badań potwierdzających tę zależność.
Kumaryna, czyli czy cynamon jest szkodliwy
Fakt, że cynamon wykazuje wiele właściwości zdrowotnych i leczniczych, nie oznacza, że mamy go jeść łyżkami. Przyprawa zawiera również pewną substancję, której spożywanie w zbyt dużych ilościach może szkodzić zdrowiu. Mowa o kumarynie, czyli związku chemicznym działającym toksycznie na wątrobę. Z tego względu cynamon cejloński jest zdrowszy, ponieważ zawiera śladowe ilości kumaryny w odróżnieniu od cynamonu chińskiego. Liczne badania wykazują, że regularne spożywanie cynamonu kasja (bogatego w kumarynę) zdecydowanie szkodliwie wpływa na funkcjonowanie wątroby. Jeśli więc chcemy być spokojni o zdrowie, kupujmy ‘prawdziwy’ cynamon cejloński.
Cynamon na odchudzanie?
Cynamon może wspierać proces odchudzania, ale żadne badania nie wykazują jego bezpośredniego wpływu na utratę wagi. Przyprawa ma działanie rozgrzewające, dzięki czemu podkręca metabolizm. Możemy więc powiedzieć, że w sposób pośredni działa wspomagająco podczas diety. Cynamon jest niezwykle aromatyczny i mimo, że nie jest substancją słodzącą, daje słodkawy posmak. Dzięki temu do wypieków dodajemy mniej cukru, więc cynamon jest wspomagaczem odchudzania.
Cynamon używamy podczas przygotowywania posiłków. Sprawdź nasz kanał na YouTube i dowiedz się więcej o naszych zdrowych zupach:
Napisz swój komentarz
Uwaga: HTML nie jest dozwolony!